Strony czynności notarialnej otrzymują wypisy aktu. (Oryginały aktów notarialnych pozostają w archiwum Kancelarii Notarialnej, a następnie po upływie 10 lat, są przekazywane do archiwum Sądu Rejonowego).

Bezpośrednio po zawarciu aktu notarialnego Notariusz wysyła do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego elektroniczny wniosek wieczystoksięgowy. Adnotacja o zmianie właściciela pojawia się w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych natychmiast po wysłaniu wniosku.

Po upływie około jednego miesiąca ( terminy mogą być dłuższe) strony czynności notarialnej otrzymują listowne zawiadomienie z Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu o wpisach do ksiąg wieczystych. 

Co dzieje się po akcie notarialnym ?

2. W umówionym terminie:

- stawiają się wszystkie osoby, których obecność Notariusz uznał za konieczną do prawidłowego przeprowadzenia czynności notarialnej, wraz z aktualnymi dowodami osobistymi ( w uzasadnionych przypadkach mogą to być inne dokumenty ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, np. paszport, prawo jazdy itp.),

- strony przedkładają Notariuszowi oryginały wszystkich dokumentów wysyłanych wcześniej drogą mailową,

- wszystkie osoby biorące udział w czynności notarialnej muszą być poczytalne ( w przypadku powzięcia przez Notariusza wątpliwości co do stanu psychicznego  którejkolwiek osoby biorącej udział  w akcie notarialnym, Notariusz może odmówić przeprowadzenia czynności notarialnej),

- strony ponoszą koszty notarialne gotówką lub bezgotówkowo za pośrednictwem terminalu płatniczego (podatki na rzecz Urzędu Skarbowego, taksa notarialna  i opłaty sądowe).

Obecnie najbardziej pożądaną formą dostarczenia dokumentów jest przesłanie czytelnych scanów dokumentów na naszego maila (olesno@notariuszpaprocki.pl).

Co dalej ? 

 

1. Należy nawiązać kontakt mailowy lub telefoniczny w celu podania zwięzłych odpowiedzi na powyższe pytania, po czym Kancelaria:

-  zapozna się z Państwa sprawą i poda wykaz dokumentów jakie należy dostarczyć przed umówionym terminem oraz określi koszty,

- ustali termin czynności,

Koszty czynności notarialnych.

- przy nieodpłatnych zbyciach nieruchomości  ( należy określić stopień pokrewieństwa między zbywającym i nabywającym)

- czy zamierzamy dokonać odpłatnego (sprzedaż) lub nieodpłatnego zbycia nieruchomości  (darowizna, dział spadku itd.)

1. Jaka czynność notarialna nas interesuje. W większości przypadków wystarczy określenie czy:

Przed nawiązaniem kontaktu telefonicznego lub mailowego z Kancelarią należy przygotować  informacje.

3. Jaka jest wartość wolnorynkowa nieruchomości, w przypadku nieruchomości zabudowanej jaka jest wartość działki oraz zabudowań.

W przeważającej większości przypadków nie jest konieczne, aby wartość wolnorynkową określił  rzeczoznawca.

Wartość określają strony umowy kierując się następującymi przesłankami:

- jaka jest wartość podobnych nieruchomości sprzedawanych w okolicy,

- jakie jest przeznaczenie nieruchomości ( czy jest to działka rolna, budowlana, zabudowana itd.).

Urząd Skarbowy może korygować podane wartości w okresie 5 lat od daty zawarcia umowy.

5. Dane personalne osób biorących udział w czynności notarialnej.

  Należy podać nazwiska i imiona ( podwójne), imiona rodziców, pesele, numery dowodów osobistych lub paszportów, dokładne aktualne adresy zamieszkania ( nie jest istotne miejsce zameldowania lecz miejsce stałego przebywania).

W przypadku osób prawnych należy podać numer Krajowego Rejestru Sądowego i personalia osób wchodzących w skład  zarządu reprezentującego osobę prawną.

4. Czy osoby biorące udział w czynności notarialnej zawierały umowy majątkowe małżeńskie, naprzykład intercyzy przedmałżeńskie, umowy majątkowe rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową małżeńską lub umowy w przedmiocie rozdzielności majątkowej.

Obecnie w Polsce nie funkcjonuje rejestr umów majątkowych małżeńskich ( jest w przygotowaniu). Na obecną chwilę  na osobach biorących udział w czynności notarialnej spoczywa pełna odpowiedzialność za poinformowanie jaki jest ich aktualny ustrój majątkowy małżeński. W przypadku zawarcia wyżej określonych umów należy przedłożyć notariuszowi wypis umowy w tym przedmiocie ( do wglądu).

 

Aktualnie z uwagi na stan pandemii należy kontaktować się z Kancelarią wyłącznie drogą mailową lub telefoniczną.

 

Powyższe kwestie są kluczowe dla nas by udzielić odpowiedzi na większość pytań z Państwa strony ( łącznie z przybliżonym kosztem czynności notarialnej).

Księgi Wieczyste

2. Jaki jest numer księgi wieczystej nieruchomości i jakie są numery działek które mają być przedmiotem obrotu z podaniem personaliów nabywców działek, które mają nabyć.

Przykładowy numer księgi wieczystej - OP1L/00012345/7 

Przykładowy numer działki - 352/6

 


 


Powyższy opis dotyczy najczęściej   występujących przypadków i może różnić się przebiegiem w zależności od rodzaju i charakteru danej czynności notarialnej.

Do dokonania jakiejkolwiek czynności notarialnej niezbędne jest zasięgnięcie w  kancelarii bezpłatnej konsultacji (preferowany kontakt mailowy lub telefoniczny) w celu indywidualnego uzgodnienia formy czynności, uzyskania wykazu koniecznych dokumentów oraz ustalenia kosztów związanych z czynnością.

Dostarczenie kompletu odpowiednich dokumentów oraz ich weryfikacja przez notariusza pozwoli stwierdzić, czy są one wystarczające do sporządzenia danej czynności. Komplet dokumentów winien być przedłożony co najmniej kilka dni przed ustalonym terminem (preferowane jest złożenie dokumentów tydzień przed ustalonym terminem).

 

Powrót do menu głównego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KANCELARIA   NOTARIALNA 

Antoni Paprocki Krzysztof Paprocki

Spółka Cywilna

w Oleśnie

Odnośniki do stron internetowych przydatnych w podczas obrotu nieruchomościami

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave